S lehkou nadsázkou můžeme posunout lékařské „umění léčit“ blíž k umělcům. Mnoho z nich vyhledává akupunkturisty i další specialisty se znalostí metod Tradiční čínské medicíny (TCM), aby jim pomohli. Dlouhodobá i akutní péče pomáhá kloubům, odstraňuje bolesti nejrůznějšího původu, harmonizuje kondici a podporuje případné metody medicíny západní. U hlasové kondice má velké zkušenosti operní pěvkyně MgrA. Daniela Štěpánová:
Kdy jste se prvně setkala s metodami TCM?
Samotné se mi to nechce věřit, donutil jste mě spočítat roky ... V listopadu to bude přesně 39 let, kdybyste se mě optal za rok, slavila bych 40. výročí setkání s TCM. A měla jsem obrovské štěstí, že jsem se tehdy mohla stát pacientkou vyhlášeného znalce a průkopníka léčby akupunkturou u nás, lékaře a spisovatele MUDr. Jaroslava Hovorky. Přivedla mě k němu tehdy moje profesorka zpěvu z Pražské konzervatoře, sólistka Národního divadla Marta Boháčová.
Vám osobně lékaři pomohli zbavit se zdravotních problémů?
V průběhu let jsem vyzkoušela léčbu akupunturou na různé obtíže, počínaje klasickými migrénami a konče třeba pomocí při snižování váhy. Nemohu na sebe prozradit vše, ale akupunktura mi pomohla vyléčit nebo zmírnit různé zdravotní obtíže.
Máte v okolí někoho, kdo využil TCM k uzdravení nebo výraznému lepšení zdravotního stavu?
Takových lidí bych mohla jmenovat hodně, ale bez jejich vědomí těžko mohu říci konkrétní jména. A vím, že u většiny z nich bylo motivací pro vyhledání TCM selhání západní medicíny. Koho mohu určitě zmínit, je moje maminka. Dnes už není mezi námi, ale v době před těmi asi 40 lety měla jako zubní lékařka obrovské potíže s páteří, s nesnesitelnými bolestmi se léčila na vyhlášených neurologických klinikách, ovšem bez většího úspěchu. A vlastně já ji dovedla k již jmenovanému doktoru Hovorkovi, jehož léčba pomocí jehliček ji zcela zázračně postavila na nohy. Dokonce tak, že mohla opět z polovičního invalidního důchodu nastoupit naplno do pracovního procesu. Pamatuji si její historku, která je pravdivá, jak v průběhu hospitalizace ve Vinohradské nemocnici dvakrát týdně tajně prchala zadní brankou na pravidelné léčení jehličkami....
Jste operní pěvkyně, vyučujete zpěv, mohou si umělci zlepšit nebo stabilizovat kondici - třeba hlasovou - akupunkturou, bylinkami a podobně?
Hudebníci obecně jsou velmi citliví lidé, což souvisí s jejich profesí. A své zdravotní obtíže, zvláště ty, které jim brání v podávání kvalitních uměleckých výkonů, vnímají velmi intenzivně. U instrumentalistů jsou to časté fyzické problémy - bolesti zad, rukou, u pěvců jsou to problémy s hormíni a dolními cestami dýchacími. Když vy dostanete obyčejnou rýmu, tak si vezmete více kapesníků, maximálně zakoupíte v lékárně kapičky do nosu. Pro operního pěvce však takový stav znamená zhoršení výkonu a v případě zhoršení stavu třeba nutost odříci představení. Zpívání v indispozici je totiž velmi riskantní a může znamenat trvalé poškození hlasového ústrojí. A navíc, veřejné vystupování s sebou nese velké psychické vypětí, takže ovlivňování psychiky je další oblast, kde se určitě TCM výborně uplatní. Takže na závěr, stručně řečeno, jehličky, bylinky, masáže, tedy součásti tradiční čínské medicíny, mohou být ideálním pomocníkem pro udržení a zlepšování zdraví hudebních umělců.
Znáte mezi kolegy umělci někoho, kdo TCM vyhledal? Našel pomoc?
Ano, znám takové kolegy, nemohou si tuto oblast medicíny vynachválit. Je však škoda, že vyhledávají tento způsob léčby až tehdy, kdy nepomáhá jiná. Myslím, že i prevetivní působení TCM by mělo obrovský význam. A mám-li přece jen někoho z umělců jmenovat, tak se jehličkami v minulosti léčila, a dokonce tady v Praze, světově proslulá mezzosopranistka Elena Obratsova, rovněž tak i někteří významní dirigenti, klavíristé, herci, populární zpěváci .... Ovšem slušnost a GDPR mi velí nejmenovat.
Užíváte třeba bylinky, čaje, nálevy a podobně?
Já se přiznávám, že jsem od dětství, ze záhadných důvodů, neměla ráda čaj. To se samozřejmě, postupem času, změnilo, také jsem zjistila, že ne každý čaj je ta tmavá, neprůhledná tekutina. Jistě je léčba bylinkami důležitou součást léčení, ale já nejsem ten typ, který by, v případě potíží, sáhl po bylinkových čajích. Raději použiji, v akutním případě, akupresuru nebo sáhnu po nějaké tabletce a znásobím množství přijímaných vitamínů. Pokud jde o návštěvu lékaře, je pro mě asi nejdůležitější prostředí, ve kterém se léčím, empatie lékaře či léčitele a způsob léčby, kterému věřím a ještě lépe, mám-li s ním dobré zkušenosti. Musím se u lékaře cítit v bezpečí, mít naprostou důvěru .... Asi proto nejsem častým návštěvníkem lékařských zařízení.
Co a komu byste doporučila, aby vyzkoušel? Masáže, akupresuru, směsi…?
Každému, koho trápí dlouhodobější potíže z nemocí různých částí těla i duše, bych určitě doporučila akupunkturu. S tou mám četné, velmi pozitivní, zkušenosti. V případě, že není na blízku lékař, je určitě dobrým pomocníkem akupresura, té však je třeba se naučit, aby opravdu dobře působila. Masáže znám spíše západního typu, ty čínské bych ráda vyzkoušela. V naší době, plné napětí, spěchu, stresu, bych každému přála, aby se masáže staly trvalou součástí jeho péče o zdraví. A také bych si velmi přála, aby navždy z našeho okolí vymizeli hlupáci, kteří se dokážou k tradiční východní medicíně, aniž by o ní cokoli věděli, stavět s despektem nebo ji dokonce démonizovat, aby zrazovali lidi, kterým může potencionálně významně pomoci a také pomáhá.
Autor: Jan Hovorka
Foto: Archiv Daniela Šimůnková
MgA. Daniela Štěpánová-Šimůnková, pěvecká pedagožka a koncertní pěvkyně, je absolventkou Hudební fakulty AMU v Praze. Téměř dvě desetiletí je vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře a střední školy Jana Deyla v Praze. Na této škole vyučuje celkem 33 let, má dlouhodobé zkušenosti v oblasti speciální pedagogiky, jelikož tato škola byla do roku 2017 školou speciální, zaměřenou na výuku zrakově postižených studentů. Vedle toho pedagogicky působila na Konzervatoři v Pardubicích, soukromé Pěvecké konzervatoři Praha, ZUŠ Jižní Město či vyučovala hlasovou výchovu na Duncan Centre v Praze.